Ključni dokumenti upravljanja
Stremimo k dvigu kakovosti korporativnega upravljanja.
Ključni dokumenti upravljanja kapitalskih naložb države
- Strategija upravljanja kapitalskih naložb države
- Letni načrt upravljanja
- Merila za merjenje uspešnosti poslovanja družb s kapitalsko naložbo države
- Kodeks korporativnega upravljanja družb s kapitalsko naložbo države
- Politika upravljanja Slovenskega državnega holdinga
SPREJME: DRŽAVNI ZBOR
VSEBINA: Definicija in klasifikacija naložb v tri vrste naložb: strateške, pomembne, portfeljske. Definira razvojne politike RS. Opredeljuje posamezne strateške cilje.
Državni zbor RS je strategijo upravljanja naložb sprejel z Odlokom o strategiji upravljanja kapitalskih naložb države (Uradni list RS, št. 59/2024 z dne 16. 7. 2024; v nadaljevanju: strategija upravljanja). Po zakonu je strategija upravljanja predvidena kot temeljni akt upravljanja naložb, s katerim državni zbor sporoča upravljavcu (SDH), vladi, vlagateljem, državljanom in vsej zainteresirani javnosti lastniško politiko države v družbah s kapitalsko naložbo države. Vsebina strategije je opredelitev in razvrstitev naložb na posamezne vrste naložb (strateške, pomembne in portfeljske), opredelitev razvojnih usmeritev države kot delničarke ali družbenice družb in opredelitev posameznih strateških ciljev, ki jih želi uresničiti država s strateškimi naložbami. Državni zbor je v strategiji upravljanja poudaril tudi pomen dviga produktivnosti, kulture korporativnega upravljanja, razvoja infrastrukture, človekove pravice in družbeno odgovornost, enakosti spolov ter druge cilje.
Cilji upravljanja posameznih naložb
Cilji pri upravljanju posamezne naložbe se, skladno z ZSDH-1, razlikujejo glede na njeno klasifikacijo, kot strateško, pomembno ali portfeljsko naložbo. Temeljni cilji upravljanja so naslednji:
- Strateški cilji: uresničevanje pomembnih družbenih interesov, kot so zagotavljanje ustreznega nivoja in dostopnosti infrastrukture, opravljanje javnih služb, varnostni cilji, razvojni cilji in uresničevanje drugih pomembnih družbenih interesov;
- Razvojni cilji: oz. ohranjanje ključnih razvojnih dejavnikov v državi;
- Gospodarski cilji: povečanje vrednosti naložbe in zagotavljanje čim višjega donosa za lastnike.
Kapitalske naložbe se glede na zgoraj navedene temeljne cilje upravljanja uvrščajo v tri temeljne skupine naložb, in sicer:
- Strateške naložbe, pri katerih se zasleduje strateške in gospodarske cilje. Minimalni delež v strateških naložbah je po 1. odst. 14. člena ZSDH-1 določen na 50% + 1 glas.
- Pomembne naložbe, pri katerih se zasleduje razvojne in gospodarske cilje. Minimalni delež v pomembnih naložbah je po 2. odst. 14. člena ZSDH-1 določen na 25% + 1 glas.
- Portfeljske naložbe, pri katerih se zasleduje izključno gospodarske cilje. S portfeljskimi naložbami lahko SDH prosto razpolaga.
SPREJME: UPRAVA S SOGLASJEM NS SDH IN VLADE RS
VSEBINA: Opredeljeni so cilji pri upravljanju posameznih naložb ter ukrepi in usmeritve za dosego teh ciljev. Določa pričakovane denarne tokove.
Ko je bila sprejeta strategija upravljanja, je lahko SDH na njeni podlagi sprejel (prvi) letni načrt upravljanja kapitalskih naložb. Letni načrt upravljanja za leto 2024 je bil sprejet dne 21. decembra 2023, ko je nanj podala soglasje Vlada RS.
Letni načrt upravljanja opredeljuje podrobne cilje upravljavca naložb (SDH) pri upravljanju posameznih naložb za posamezno poslovno leto, ki se morajo gibati v okviru ciljev, postavljenih v strategiji. Letni načrt upravljanja vsebuje, kot sporoča že njegovo ime, tudi konkretni načrt (opredelitev ukrepov in usmeritev) za dosego ciljev upravljanja. Letni načrt določa še pričakovane denarne tokove iz upravljanja kapitalskih naložb države.
SPREJME: UPRAVA S SOGLASJEM NS SDH IN VLADE RS
VSEBINA: Upoštevati morajo strateške cilje, ki jih določa strategija, ter določati tudi ekonomske in finančne cilje.
Vlada RS je dne 21. decembra 2023 podala soglasje k dopolnjenim Merilom za merjenje uspešnosti družb s kapitalsko naložbo države, ki so vsebinsko povezana z Letnim načrtom upravljanja. Akt je bil prvič sprejet v novembru 2015 in opredeljuje merila (kazalnike), s katerimi SDH spremlja uspešnost poslovanja družb s kapitalsko naložbo države. Poleg merjenja oziroma ocenjevanja preteklih rezultatov poslovanja so merila namenjena podrobnejši določitvi pričakovanj SDH do družb s kapitalsko naložbo države glede bodočih poslovnih rezultatov. Merila niso kvantificirana, zato jih je treba uporabljati v povezavi z vsakokratnim Letnim načrtom upravljanja. V Letnem načrtu upravljanja so merila namreč kvantificirana in predstavljajo s pogledom vnaprej pričakovanja SDH do družb s kapitalsko naložbo države glede doseganja bodočih poslovnih rezultatov, s pogledom za nazaj pa so kvantificirana podlaga za merjenje oziroma ocenjevanje preteklih rezultatov poslovanja družbe glede na pričakovanja SDH.
SPREJME: UPRAVA S SOGLASJEM NS SDH
VSEBINA: Načela in priporočila dobre prakse
Dopolnjeni Kodeks korporativnega upravljanja družb s kapitalsko naložbo države (v nadaljevanju besedila: kodeks) je SDH sprejel decembra 2023. Kodeks vsebuje načela in priporočila dobre prakse za korporativno upravljanje družb s kapitalsko naložbo države. Kodeks je naslovljen na družbe s kapitalsko naložbo države. Uporabljale naj bi ga tudi (podrejene) družbe v skupini, v kateri ima položaj nadrejene družbe družba s kapitalsko naložbo države. Smiselno ga mora uporabljati tudi SDH.
Kodeks kot celota je primarno naslovljen na nejavne družbe, v katerih naložbo upravlja SDH, in tiste javne delniške družbe, ki so javne le po kriteriju javne izdaje obveznic. Te družbe naj uporabljajo Kodeks SDH kot referenčni. Javne delniške družbe, katerih delnice so uvrščene na borzo in v katerih naložbo upravlja SDH, pa naj upoštevajo vsaj posamezna priporočila Kodeksa SDH, ki so naslovljena izrecno tudi nanje, kar je v kodeksu vidno označeno. Za slednje se predpostavlja, da kot referenčni kodeks uporabljajo Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb, hkrati pa upoštevajo priporočila Kodeksa SDH, ki so izrecno naslovljena tudi nanje.
Namen kodeksa je določiti standarde vodenja in nadzora v družbah s kapitalsko naložbo države ter oblikovati transparenten in razumljiv sistem korporativnega upravljanja v navedenih družbah.
Kodeks je naslovljen na družbe s kapitalsko naložbo države po načelu »uporabi ali pojasni«.
SDH je dodatno pripravil tudi Priporočila za ureditev prejemkov za člane NS družb, ki so kot SJI po uveljavitvi novele ZGD-1K oblikovale nadzorne svete in revizijske komisije.
SPREJME: UPRAVA S SOGLASJEM NS SDH
VSEBINA: Načela, postopki in merila za zagotavljanje preglednosti in sledljivosti odločitev.
Politika upravljanja Slovenskega državnega holdinga d. d.(v nadaljevanju besedila: Politika upravljanja) je pravni akt, ki vsebuje načela, postopke in merila, v skladu s katerimi ravna SDH pri opravljanju svojih nalog, ki jih določa ZSDH-1.
Ker Politika upravljanja SDH ureja tudi določene postopke, ki jih je potrebno z namenom še bolj transparentnega delovanja SDH ustrezno nadgrajevati in nenehno izboljševati, je bilo potrebno dokument v tem delu dopolniti.