Poslanstvo, vizija, vrednote, strateške usmeritve
Strateške usmeritve in vodila upravljanja.
Poslanstvo
V Slovenskem državnem holdingu skrbno, gospodarno, neodvisno in pregledno upravljamo naložbe v skladu z državno strategijo upravljanja.
To naše poslanstvo uresničujemo na temeljih naših kompetenc in vrednot.
Strateške usmeritve
Za odgovorno uresničevanje strategije smo ključne strateške usmeritve podprli s konkretnimi strateškimi cilji pri čemer smo zasledovali načela trajnostnega razvoja - uravnoteženost ciljev krepitve naravnega, človeškega in ustvarjenega bogastva.
Naše ključne strateške usmeritve do leta 2030 so:
Krepitev uspešnosti, produktivnosti in trajnostne vrednosti portfelja državnih naložb
Krepitev uspešnosti, produktivnosti in trajnostne vrednosti portfelja državnih naložb podpirajo cilji:
- Rast trajnostne vrednosti portfelja - poudarek ni le na kratkoročnih finančnih donosih, ampak na uresničevanju dolgoročne trajnosti in odpornosti.
- Ustrezna višina in stabilnost dividend iz naložb.
- Kakovostno korporativno upravljanje naložb.
Razvoj lastnih kompetenc in sodobne organizacijske strukture
Razvoj lastnih kompetenc in sodobne organizacijske strukture podpirajo cilji:
- Zavzeti in kompetentni zaposleni.
- Trajnostno usmerjeni in optimalno digitalizirani procesi.
- Agilna organizacijska kultura.
- Korporativna varnost: fizična in notranja, informacijska in kibernetska, finančna in pravna varnost, vključno z zagotavljanjem skladnosti in upravljanjem s tveganji.
Strategija družbe Slovenski državni holding, d. d. 2025 - 2030
Strategija Slovenskega državnega holdinga (SDH) za obdobje do leta 2030 je zasnovana v skladu z načeli trajnostnega razvoja, s poudarkom na optimizaciji dolgoročnih interesov vseh deležnikov, vključno z naravo. Celovito naslavlja učinke na deležnike, naravo kot tudi na finančni položaj SDH.
Metodološko strategija temelji na kvantnem dinamičnem pristopu, ki vključuje vitko strategiziranje. Ta proces združuje elemente poslovnega dizajniranja ("design-thinking") in vitkega inoviranja ("lean innovation"), kar omogoča hitre, fleksibilne in kreativne odgovore na izzive, ob hkratnem zagotavljanju stabilnosti in dolgoročne usmerjenosti v cilje.
Ključno vodilo pri oblikovanju strategije je prepričanje, da so posamezniki najbolj motivirani in uspešni, kadar so aktivno vključeni v soustvarjanje ciljev. Zato so pri pripravi strategije aktivno sodelovali uprava družbe, vodje in strokovnjaki SDH, ki so v proces dodatno vključevali svoje sodelavce in ključne deležnike.
Za uspešno implementacijo strategije in njen nadaljnji dinamični razvoj je ključnega pomena, da jo vsi zaposleni in deležniki SDH sprejmejo skozi ustrezen proces so-strategiziranja ter predvsem s konkretnim, strateško usklajenim vsakodnevnim vodenjem in delovanjem.
Vrednote SDH
Naše vrednote so:
- Integriteta: SDH ravna v skladu z najvišjim standardi etičnega in profesionalnega ravnanja. Naše poslovanje temelji na načelih poštenosti, odgovornosti in transparentnosti. Dosledno spoštovanje zakonodaje in internih pravilnikov je osnova za izgradnjo zaupanja med zaposlenimi, partnerji in vsemi deležniki.
- Spoštovanje: Priznavamo in cenimo raznolikost ter zagovarjamo enakopravnost na vseh področjih našega delovanja. Aktivno ustvarjamo vključujoče delovno okolje, ki spodbuja izmenjavo različnih pogledov in izkušenj. Vzdržujemo odprt in spoštljiv odnos z deležniki.
- Strokovnost: Zavezani smo k doseganju in ohranjanju najvišje ravni strokovne odličnosti. To dosegamo s kontinuiranim izobraževanjem, razvojem kompetenc in implementacijo najboljših praks. Naš cilj je optimalno upravljanje državnega premoženja, pri čemer sledimo najzahtevnejšim profesionalnim standardom v skladu z mednarodnimi merili.
- Sodelovanje: Prepoznavamo ključno vlogo sodelovanja pri doseganju trajnostne vrednosti in dolgoročnega uspeha. Spodbujamo proaktivno vključevanje vseh relevantnih deležnikov ter gradimo partnerstva, ki temeljijo na odprti komunikaciji, vzajemnem razumevanju in usklajevanju ciljev.
Kodeks etike SDH
Zaposleni in člani organov v SDH spoštujemo Kodeks etike, ki določa naše temeljne vrednote.
Pri svojem delu razkrijemo okoliščine, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov, in se dosledno izogibamo nasprotju interesov. Skrbno obravnavamo denacionalizacijske in druge zahtevke. Pazimo na omejitve poslovanja s povezanimi osebami, upoštevamo prepoved in omejitve v zvezi s sprejemanjem daril, zavedamo se pomena vodenja z zgledom, krepimo svojo pripadnost SDH in smo strpni in spoštljivi do sodelavcev in drugih deležnikov.