Sporočila za javnost - Arhiv DUTB
26. 3. 2014
Odločitev DUTB glede Celovških dvorov ustrezna
Prve prodaje stanovanj v Celovških dvorih po višjih cenah potrjujejo, da je DUTB ukrepala pravilno, ko januarja ni podala soglasja k prodaji stanovanj po cenah, nižjih od polovice likvidacijske. Tako se je v stečajno maso že nateklo nekaj deset tisoč evrov več.
DUTB ni lastnica stanovanj v Celovških dvorih, temveč je lastnica terjatev, ki so zavarovane z različnimi vrstami premoženja, med katerimi so tudi stanovanja. Ta so del stečajne mase, njihova prodaja je v pristojnosti stečajnega upravitelja. V primerih, ko je cena nižja od 50 % likvidacijske cene, mora DUTB kot upnik k prodaji podati soglasje. V primeru prodaje stanovanj v Celovških dvorih januarja letos DUTB k prodaji ni podala soglasja, saj je ocenila, da ponujena cena stanovanj ni optimalna. Navkljub negodovanju kupcev so se stanovanja kasneje že začela prodajati po cenah, višjih od polovice likvidacijske.
Cene stanovanj v Sloveniji so v zadnjih letih drastično padale. To je značilno za druge države v finančni krizi, saj je na trgu veliko ponudnikov in malo kupcev, ki čakajo, da bodo cene še padle. Če trenda ne prekinemo, se lahko padanje cen nadaljuje tudi v prihodnje, kar bi lahko povzročilo kolaps nepremičninskega trga. Eden od pomembnih razlogov za ustanovitev družb za upravljanje premoženja je tudi prekinitev takih trendov. DUTB je dolgoročni lastnik, ki se mu ni treba zatekati k »prisilnim prodajam«, temveč prodaja premoženje takrat, ko so tržne razmere za to najugodnejše. V drugih državah se je ta strategija potrdila za učinkovito, uspešno jo lahko uporabimo tudi v Sloveniji. Sedanje cene stanovanj v Celovških dvorih so daleč pod razumno dolgoročno vrednostjo. Gre za privlačna stanovanja, po katerih bo, ko se bo gospodarski cikel obrnil, povpraševanje veliko. In do gospodarskega preobrata bo slej ko prej prišlo, tako v Sloveniji, kot tudi v drugih državah.
V skladu z zakonodajo je naloga DUTB povrniti kolikor je mogoče sredstev iz prenesenih terjatev. Naloga DUTB ni podpirati posameznike s prodajo stanovanj po nizkih cenah, temveč prodaja javnega premoženja po najvišjih možnih cenah v interesu slovenskih davkoplačevalcev.