Sporočila za javnost - Arhiv DUTB
25. 5. 2014
Za rešitev Cimosa je potrebno konstruktivno sodelovanje
Družba za upravljanje terjatev bank in drugi ključni upniki, ki predstavljajo veliko večino finančne zadolženosti matične družbe, so v petek na sodišče vložili predlog za uvedbo postopka prisilne poravnave družbe Cimos d.d. S tem so v dani situaciji zagotovili najboljše možne pogoje za prestrukturiranje družbe. Sodišče bo o zadevi odločilo v zakonskem roku. Vloga za prisilno poravnavo je bila vložena le za matično družbo.
V postopku prisilne poravnave, ki se uvede na zahtevo upnikov, se načrt prestrukturiranja po zakonu oblikuje po uvedbi postopka. Zato že po definiciji o podpori drugih deležnikov v tem trenutku še ni moč govoriti. Kot odgovorni upniki smo zato zagotovili, da so se pogovori s ključnimi deležniki, na primer kupci, že začeli. Za pripravo optimalnega načrta prestrukturiranja bomo tudi v prihodnje tesno sodelovali z vsemi deležniki.
Družba Cimos se je v zadnjih nekaj letih večkrat neuspešno poskušala prestrukturirati. V razmerah prestrukturiranja je običajna praksa tudi priprava alternativnih načrtov, ki se izvajajo v primerih, ko primarni načrt ne bi bil uspešen. Iz neznanih razlogov se svetovalci družbe niso odločili za pripravo alternativnega načrta. Večinski upniki smo zato, v izogib stečaju podjetja in posledično izgubi številnih delovnih mest, zagotovili tudi druge možnosti. Izvedba prisilne poravnave je v teh razmerah najverjetnejša možnost za uspešno prestrukturiranje in s tem najboljša poslovna priložnost za dolgoročno uspešno poslovanje družbe.
V petek, 23. maja 2014, smo se na sestanku z vodstvom Cimosa strinjali tudi glede komunikacije z dobavitelji kot enim od ključnih deležnikov Cimosa. Večini dobaviteljem je bilo poslano tudi informativno pismo. Dobavitelji so za Cimos zelo pomembni in skladu s tem jih bomo v procesu ustrezno obravnavali, kar pomeni, da se nič posebej občutnega ne bo zgodilo nobenemu od njih, in pričakujemo da bo dobava nemoteno potekala tudi v prihodnje.
Žal nam je, da je dosedanji izvršni direktor Cimosa Jerko Bartolič odstopil, a njegovo željo spoštujemo. Jerko Bartolič bo tudi v prihodnje na voljo za podporo in pomoč pri uspešni izvedbi procesa prestrukturiranju Cimosa, ki se je že začel kar je navedel tudi v svojem sporočilu zaposlenim.
Ključni upniki smo pripravili načrt ukrepov. Eden takih je vključitev izkušene nemške svetovalne družbe Admetam, ki bo poslovodstvu nudila pomoč in podporo. Admetam ima več desetletij izkušenj iz področja prestrukturiranja podjetij v avtomobilskem sektorju. Po potrebi bomo v reševanje vključili tudi druge strokovnjake, vse z namenom uspešnega izid prisilne poravnave. Ob tem pa se je treba zavedati, da doseganje uspešnega rezultata ni odvisno le od DUTB in drugih ključnih upnikov, temveč od pozitivnega prispevka vseh deležnikov družbe.
Nedvomno imamo zdaj priložnost in dolžnost, da učinkovito rešimo težave Cimosa. Zato je potrebno konstruktivno sodelovanje in prizadevanja vseh ključnih deležnikov, tudi trenutnih lastnikov, slovenskih politikov in podjetja samega. Vsakršno morebitno drugačno ravnanje bi bilo neprofesionalno in neodgovorno. Komentiranje, odločanje ali ukrepanje zato naj v prihodnje ne temeljijo ne špekulacijah, ki jim botrujejo čustva, temveč v dobro vseh deležnikov na dejstvih. Tvorno sodelovanje na vseh ravneh in uporaba vseh razpoložljivih kompetenc so edina možna pot za sanacijo in uspešen nadaljnji razvoj Cimosa.