Sporočila za javnost - Arhiv DUTB
18. 9. 2014
Nipa in z njo MOM sta večkrat dokazala, da z reševanjem ŠCP-ja ne mislita resno
DUTB kot največja lastnica ŠCP si skupaj z družbo ŠCP še naprej aktivno prizadeva za iskanje rešitev za to podjetje. Na mizi so bile tudi vse možne rešitve, ki jih DUTB lahko predlaga v skladu z možnostmi, saj DUTB razpolaga z javnimi sredstvi in z njimi ravna odgovorno in kot dober gospodar. S strani podjetja Nipa oziroma Mestne občine Maribor je DUTB prejela en sam predlog, ki se je nanašal na najem sredstev družbe ŠCP.
DUTB sicer ne vpliva na poslovne odločitve svojih hčerinskih družb, kljub temu pa, glede na številne navedbe, ki jih v zadnjem času podaja MOM v zvezi s ŠCP v medijih in so po oceni DUTB neresnične, za zaščito lastne integritete podaja lastno kratko videnje, kot je razvidno iz nadaljevanja. ŠCP in kot opazovalec tudi DUTB sta za razliko od nasprotne strani v večmesečnih pogajanjih o načinih zagotavljanja likvidnosti družbe ŠCP svoje odločitve vedno strokovno argumentirala, a je bilo kakršen koli razumen dogovor zaradi nenehnih sprememb stališč in strategij nasprotne strani nemogoče doseči. Tako se je ŠCP v zadnjem času nemudoma odzval na predlog Nipe o najemu zgolj žičničarske infrastrukture ŠCP-ja in tudi pripravil predlog pogodbe, s katero bi Nipa infrastrukturo dobila v najem dejansko brez vloženih likvidnostnih sredstev za najemnino. V kolikor bi Nipa ravnala kot skrben gospodar, bi po oceni DUTB in ŠCP žičničarsko infrastrukturo dejansko najela, kar bi bilo za Nipo kot gospodarsko družbo po oceni ŠCP lahko dobičkonosno, za širšo skupnost pa bi to lahko pomenilo rešitev zimske sezone.
Naj spomnimo, da je bila predpogodba, ki jo je ŠCP želel ves čas realizirati, sklenjena, da bi ustavili stečaj, s katerim so grozili zaposleni ŠCP-ja. Predpogodba bi lahko rešila stečaj, če bi Nipa sledila svojim sprejetim zavezam. Ne glede na slabo poslovanje ŠCP-ja, s katerimi je bila seznanjena tudi Nipa, je le-ta nakazala aro v višini 310 tisoč evrov. Ta je bila namenjena za izplačilo plač, pri čemer je bilo ves čas dogovorjeno, da bo nadaljnja najemnina tržna in tolikšna, da bo omogočila tudi rešitev insolventnosti ŠCP-ja. Kasneje se je v številnih srečanjih in pogajanjih s predstavniki podjetja Nipa in Mestne občine Maribor izkazalo, da določeni drugi interesi prevladujejo nad poslovnimi, ki so zagotoviti sredstva za trajno preživetje ŠCP-ja, kot je bilo dogovorjeno s predpogodbo. Jasno je namreč, da je družba ŠCP zaradi preteklih slabih potez vodstva ter pravnih, ekonomskih in kadrovskih nepravilnosti povsem izčrpana in nujno potrebuje denar.
Da podjetje Nipa in z njim Mestna občina Maribor z reševanjem ŠCP-ja ne mislita resno, dokazuje tudi ponudba za odkup terjatev in lastniškega deleža ŠCP in skupine okoli ŠCP. Glede na izkazan interes za reševanje Mariborskega Pohorja, ki je tesno povezan z družbo ŠCP, smo v DUTB pričakovali, da bosta Nipa in/ali Mestna občina Maribor v ta namen že imela zagotovljena finančna sredstva. V tem primeru bi lahko razpis, seveda skladno z razpisnimi pogoji, tudi relativno hitro zaključili. Vendar pa je Nipa z oddajo nepopolne ponudbe proces prodaje v resnici celo upočasnili.